Szelén
Mi az élettani szerepe a szervezetben?
A szelén szükséges egy antioxidáns enzim, a glutation peroxidáz képződéséhez, amely segít semlegesíteni a szabadgyökök károsító hatását. A szabadgyökök kémiai reakció következtében keletkeznek a szervezetben. Megtámadják a sejtmembránokat és a sejtek DNS állományát. A szelén ugyancsak szükséges a pajzsmirigy hormonok normális működéséhez. A pajzsmirigy két fontos hormont termel: a tiroxint vagy rövidítve T4 és a trijód-tironint vagy röviden T3. A kész hormonok a pajzsmirigyben fehérjéhez kötődve tárolódnak. Innen a szervezet igényei szerint a pajzsmirigy-stimuláló hormon hatására szabadulnak ki a véráramba. A pajzsmirigy 95%-ban T4-et termel, mely biológiai aktivitása 3-4-szer gyengébb a T3-énál. A T4 a sejtekben T3-má tud alakulni, mely átalakuláshoz egy szelén tartalmú enzimre (1',5'-dejodináz) van szükség.
A szelén fontos szerepet játszik a férfiak egészséges nemzőképességében.
Melyek a természetes táplálékforrásaik?
Jó szelén forrás a kenyér, a brazil dió, hal és a máj. Tartalmaz még szelént a barna rizs, csirke, tejtermékek, hagyma és zöldségfélék. A zöldségek szelén tartalma a termőtalaj szelénellátottságától függ.
Milyen mennyiségre van szükségünk?
Az OÉTI által javasolt napi ajánlott mennyiség 80 µg. Hosszan tartó szedés esetén napi 200 µg sem káros a szervezetre.
Mit okoz a hiányállapot?
A szelénhiány kimerültséghez vezet, megnő a koleszterinszint és a fertőzések veszélye, valamint meddőséget okozhat.
Mi lehet a túlzott bevitel következménye?
Az extrém mennyiségű szelénbevitel következményei lehetnek ízületi panaszok, köröm töredezettség, fokhagymaszagú lehelet, emésztési problémák, hajhullás, ingerlékenység, vese és májkárosodás, fémes íz a szájban, sápadtság, bőrkiütés és idegrendszeri elváltozások.