Ginseng
Az embergyökér - Hatásai - Hatóanyagai
A Panax ginseng az egyik legnépszerűbb gyógynövény, melynek jótékony hatásait már közel négyezer éve használjuk. A 40-60 centiméteresre megnövő növény származási helye a Koreai-félsziget északi része, illetve a Kína északkeleti részén található Mandzsúria magashegyi vidékei.
Kelet-Ázsiában és Tibetben ma is vadon gyűjtik, de számos országban, például Kínában és Koreában nagyobb mennyiségben termesztik is. Amíg csak vadon termett, addig a gyökér megtalálása is szerencsét jelentett, s szinte az örök élet füveként tisztelték.
Az embergyökér
A jó minőségű ginseng termesztése ma is rendkívül kézimunkaigényes; ahhoz, hogy elérje maximális hatóanyag-tartalmát, a lassan növő, árnyékkedvelő növényt az ültetvényeken hat évig védőtető alatt gondozzák. A növény hosszú ideig olyannyira ritka és keresett volt, hogy csak a kiváltságosok használhatták. Idővel természetesen elterjedt, a katonák például a csaták előtt életerőt merítettek a Kelet-Ázsiában mindmáig szentként tisztelt növényből, melynek egy-egy nagyobb méretű darabja rendkívüli és értékes ajándéknak számít.
A vöröses színű, egyenes szárú növényen öt fordított tojás alakú levélkéből álló, összetett levél található, melynek ernyős, rózsaszín virágaiból borsó nagyságú, fényes, piros termések fejlődnek. A növénynek azonban nem a termése az értékes része, hanem a főgyökérből, továbbá a vastag oldalhajtásokból és hajszálgyökerekből álló, hatóanyagokban gazdag gyökérzete. A növény kínai nevének jelentése 'ember formájú'. Nem véletlenül, ugyanis gyökérzete kis jóindulattal valóban ember alakúnak látszik. A név jelentése tovább pontosítva nem csak ember, hanem gyermek formájút is jelent: a néphagyomány úgy tartotta, hogy a növény nem alakjában, de abban is gyermekszerű, hogy sírni is képes. Egy közismert kínai mese főhőse azért tartózkodik a növény elfogyasztásától, mert az szerinte valójában megfőzött gyermek.
Hatásai
A ginsengnek rendkívül sokféle hatást tulajdonítanak. A legendák szerint megvilágítja a tudatot, javítja az emlékezőképességet, aktivizálja a kreativitást, ezeken keresztül pedig teljesebbé, élvezetesebbé teszi az életet. A ginsengnek emellett rendkívül jelentős a roboráló, sejtmegújító hatása; javítja a stressz tűrő képességet, fokozza a szellemi és fizikai teljesítményt, és segít az általános gyengeség leküzdésében. Jól alkalmazható legyengült, vagy lábadozó betegek állapotának helyreállítására.
Jól szolgálja az immunrendszert, serkenti bizonyos immunsejtek termelődését. Megfelelő mennyiségben fogyasztva segít leküzdeni a kimerültséget, a stresszt és a depressziót. A gyomorműködésre is pozitív hatással van: étvágygerjesztő hatású, serkenti az emésztést. Az embergyökér a belső elválasztású endokrin mirigyek stimulálásával is segíti a szervezetet a vitaminok és az ásványi anyagok hasznosításában. Jól használható hipoglikémiás eseteknél is, ugyanis közrejátszhat a vér cukortartalmának csökkenésében.
Csökkenti a sugárkezelés okozta sejtkárosodást, emellett véd az alkohol roncsoló hatása ellen, fokozza az agytevékenységet és az adrenalin kibocsátást. Az agyat tartósan éber állapotban tartja, így késlelteti a fáradtságérzet kialakulását. A ginseng egyik legkedvezőbb tulajdonságaként tartják számon, hogy tulajdonképpen normalizáló funkciója van, tehát az egész szervezetet erősíti, tekintet nélkül a kórállapot irányára. Állapottól függően stimulál, vagy épp nyugtat, csillapít.
Hatóanyagai
A ginseng rendkívül széles felhasználási területét a gyökérben megtalálható szaponinok csoportjába tartozó ginzenozidok biztosítják. A növényben eddig összesen 31 féle ginzenozidot izoláltak, melyek kémiai felépítésük alapján két csoportra különülnek. Az egyik csoport tagjai, melyek nagyobb részben a mellékgyökerekben találhatók, jellemzően szedatív (nyugtató) hatásúak, míg a másik csoport tagjai, melyek inkább a főgyökérből izolálhatók, stimuláló (élénkítő) hatással bírnak. A ginszenggyökér a szaponinokon kívül számos tápanyagot, E- és B-vitamint, ásványi anyagokat (mangán, réz, cink) és poliszacharidokat, továbbá szterineket, flavonoidokat, illóolajokat tartalmaz.
Mire jó?
A sokoldalú ginzeng egyre inkább elismert gyógynövény. A hatásért felelős vegyületek, a ginzenozidok a stressz által okozott tüneteket szüntetik meg, és növelik a szellemi, fizikai teljesítőképességet. A ginzeng alkalmazható a munkateljesítmény fokozására, a koncentráló képesség növelésére, betegség utáni lábadozásokban, fáradtság, kimerültség esetén. Egyéb összetevők a panaxanok, melyek a vércukorszintet csökkentik, és a poliszacharidok, melyek immunerősítő hatásúak. Egyes tanulmányok szerint a ginzeng egyes frakciói antioxidáns hatással rendelkeznek, és jelentős szerepet játszhatnak az érelmeszesedés, a máj és a szembetegségek kialakulásának megelőzésében. A szakértők egyértelműen elismerik a ginzeng általános szervezeterősítő hatását. A ginzeng olyan hatóanyagokat tartalmaz, amelyek serkentik a vírusok és baktériumok elpusztítása hivatott speciális immunsejtek termelődését. A gyökérből készült kozmetikumok kiváló bőrápoló hatásúak.
Kutatók laboratóriumi kísérletek során demonstrálták az Ázsiában kedvelt gyógynövény, a ginseng immunológiai hatásait. A vizsgálatok egyértelműen bizonyították, hogy a ginseng hatékony gyulladáscsökkentő.
A Hong Kong Egyetem tudósai Allan Lau vezetésével a ginzeng hét alkotóelemét – ezek a ginsenoidok – különítették el, amelyek mind immunszupresszív hatással bírnak.
A ginseng gyulladáscsökkentő tulajdonsága valószínűleg ezen alkotóelemek együttes hatásának köszönhető – állítják a kutatók. A ginsenoidok különbözőképpen befolyásolják az immunműködést, és különböző hatást váltanak ki az emberi szervezetben.
A kísérletek során emberi immunsejteket kezeltek különböző ginsengkivonatokkal. A kutatók megállapították, hogy az általuk azonosított kilenc ginsenoid közül hét képes gátolni a gyulladásért felelős CXCL-10 gént, és ezáltal gyulladáscsökkentő hatást kiváltani.
Lau szerint további vizsgálatokat igényel annak feltárása, hogy a krónikus és akut gyulladásos megbetegedésekre milyen jótékony hatással lehetnek a ginseng hatóanyagai.
A kutatás érdekessége, hogy a ginsenoidok azonosításához és hatásaik felderítésére használt módszerek utat nyithatnak más gyógynövények korszerű technológiákkal való vizsgálatához is.
A Mayo Klinika daganatkutató csoportja az amerikai ginsenggyökérrel szerzett tapasztalataikról számolt be az amerikai Klinikai Onkológiai Társaság éves kongresszusán. Eredményeik szerint a nagyobb adag ginsenggel kezelt betegek kevésbé voltak fáradékonyak, életerejük pedig nőtt.
A most bemutatott szigorú vizsgálat eredményei elsőként értékelik a Wisconsin fajba sorolt amerikai ginseng lehetséges hatását a daganatos betegek erőnlétének javítására. Sok beteg arcán nagymértékű fáradtság tükröződik a diagnózist követően és a kezelés alatt. A több alvás vagy a pihenés nem csökkenti a fáradtságot, nem növeli az életerőt. „Reméljük, hogy a Wisconsin ginseng a betegeink életminőségének javításában nélkülözhetetlenné válik, és várjuk a további eredményeket” – nyilatkozta Debra Barton, a Mayo Klinika daganatkutatója és a vizsgálat vezetője. „A daganatos betegek fáradtságának számos oka lehet. A kezelésben részülő daganatos betegek legfőbb problémája a fáradtság, és csak a második a betegség kiújulásától való félelem.”
A hagyományos kínai orvoslás és a jelenlegi ismeretek szerint a ginseng segít legyőzni a szervezetet ért környezetei stressz hatásait. Mivel a daganatos betegek folyamatos stresszben vannak – a diagnózis okozta pszichológiai stressztől elkezdve a kemo- és radioterápia hatásán át –, a kutatók szerint a ginseng kiegészítője lehet a jelenlegi terápiának.
A kutatók 282 beteget vontak be egy 8 hetes vizsgálatba. A betegeket négy csoportba sorolták, egy csoport placebót (hatóanyag nélküli készítmény), a másik három csoport három különböző mennyiségű – 750, 1000 és 2000 mg – Wisconsin ginsenget kapott. A placebót vagy a kisebb adag ginsenget fogyasztók a testi és lelki erőnlét csak nagyon kismértékű javulásáról be a számolnak be. A nagyobb adagot fogyasztók úgy érezték, energikusabbá váltak, ezen kívül a mentális, a testi, a lelki és az érzelmi állapotuk javulásáról is beszámoltak.
Barton szerint a vizsgálat célja az volt, hogy pontosítsák a ginseng fáradtságra gyakorolt hatásait, meghatározzák a hatásos dózist és a lehetséges mellékhatásokat. Egyelőre azonban nem ajánlja, hogy minden beteg kezelésének azonnali része legyen.