Máriatövis
A máriatövis, népies nevén őszbogáncs vagy szamárkóró (Silybum marianum) az őszirózsafélék családjába tartozó növényfaj. Már évszázadok óta a májtisztítás egyik leghatásosabb gyógynövényeként tarják számon. Májvédő és májtisztító hatása orvosilag is elismert és bizonyított. A máriatövis mediterrán térségből származik, de világszerte termesztett növény. Gyógyászati célokra termését hasznosítják. Ez nagy mennyiségű olajat és fehérjét tartalmaz, de májvédő hatását az összefoglaló néven szilimarinnak nevezett vegyületeinek köszönheti.
Gyógyhatása
A szilibinin megszünteti vagy csökkenti azoknak az anyagoknak a hatását, amelyek a májszövetek elhalását vagy a máj zsugorodását idézik elő. A szilibinin „méregteleníti” a májat, és elősegíti a regenerálódását.
A szilibinin egy rendkívül hatékony antioxidáns - antioxidáns-tartalma többszöröse az E- és C-vitaminénak - amely fokozza a fehérjék szintézisét a sejtekben, és májtisztítás útján támogatja a májműködés helyreállítását. Számos tanulmány számol be a szilibinin szabadgyökmegkötő hatásáról. Emellett a szilibinin segíti a májsejtek osztódását és regenerációját, valamint stabilizálja a májsejtek sejthártyáját is.
· stabilizálja és erősíti a májsejt-membránokat
· semlegesíti a szabad gyököket
· serkenti a májsejtek termelődését
· felgyorsítja a károsodott májszövetek regenerációját
· gyulladáscsökkentő hatású
· segíti az ösztrogén lebontását
A máriatövis ajánlott enyhébb emésztési panaszok kezelésre, de hatásos lehet epehólyag-problémák gyógyításában is. Fogyasztása történhet a gyógynövényboltokban vagy gyógyszertárakban kapható étrend-kiegészítők illetve tea formájában is, bár ilyen fajta alkalmazása ritkább, mert hatóanyagai nehezen oldódnak ki. A máriatövist gyakran társítják más növényekkel: gyermekláncfűvel, fecskefűvel, vagy a májtisztítás folyamataiban is bizonyított benedekfűvel. A benedekfű képes felerősíteni a máriatövis hatását, így kombinációjuk a májtisztítás folyamatában még erőteljesebb.
A máriatövis tulajdonságai, hatásai, előnyei
Az ókori görögök és rómaiak már évezredekkel ezelőtt felfedezték maguknak a máriatövis gyógyhatásait és előszeretettel használták a különböző betegségek gyógyítására. a modern kor pedig már több, mint 300 kutatást végzett a gyógynövény különböző előnyeinek - főként májvédő hatásának - igazolására.
E fészkesvirágú növény Európából került Észak-Amerikába, ahol meghonosították, így ma már Kalifornia keleti partvidékén és Amerika más vidékein is gyakorta találkozhatunk ezzel a bíbor-lila színű virággal. A máriatövis gyógyhatása fényes, fekete magvaiban rejlik.
Egyre több kutatás fordult a máriatövis felé, jórészt májvédő tulajdonságát igyekeztek igazolni. A növény három májvédő vegyületet tartalmaz, ezek együttesen fejtik ki hatásukat. Az érett magvak 4-6% a szilimarin, mely bizonyítottan védi a májsejteket a káros anyagoktól. A máriatövis legjelentősebb hatása tehát az, hogy az emberi szervezet méregtelenítő központját, a májat erősíti. A máriatövis megakadályozza a májban termelődő, s a méregtelenítő folyamathoz nélkülözhetetlen aminosavszerű vegyület, a glutation kiürülését.
A máriatövis ezenkívül antioxidáns hatású is, képes megvédeni a szervezetet a káros szabad gyököktől, ilyen jellegű tulajdonságai még a C- és E-vitaminét is meghaladják.
A máriatövis regenerálja a májsejteket is, hatására az elöregedett, elhalt májsejtek helyett egészséges, új sejtek jönnek létre. Elősegíti a májbetegedések, többek között a vírusos májgyulladás (hepatitis) és a májzsugor (cirrózis) gyógyulását. Injekció formájában befecskendezve még életet is menthet a májelégtelenséghez vezető gombamérgezéseknél.
A máriatövis az alkoholisták vagy az alkoholos májkárosodásból felépülők májának is nagy segítség lehet, ugyanis a máj által termelt glutationt a nagy mennyiségű alkohol mind felemészti.
Rákos betegeknél megakadályozza, hogy a kemoterápia következtében károsodjon a máj és segíti a felépülést is. Gyulladáscsökkentő. Lassítja a pikkelysömörre jellemző sejtburjánzást. Hasznos lehet az endometriosis (a női meddőség egyik legfőbb oka) kezelésében is, mivel segíti a májban az ösztrogén lebontását. Végül pedig az epekő kialakulásának megelőzésében és kezelésében is hasznát lehet venni, hiszen serkenti a koleszterinben gazdag emésztőnedvnek, az epének az áramlását.